Posiedzenie Sekcji Marynarskiej ITF w Berlinie

Drukuj
Redakcja

W dniu 16 marca 2010 roku Delegat OZZOiM uczestniczył w posiedzeniu Sekcji Marynarskiej ITF.

Spośród spraw, jakie znalazły się w programie posiedzenia szczególną uwagę poświęcono: rozszerzającej się pladze piractwa, pracom nad przeglądem konwencji STCW oraz przygotowanym przez Grupę Roboczą propozycjom zmian do polityki ITF wobec systemu FoC.

Raporty z ostatniego roku pokazały, że liczba aktów piractwa wzrasta niepokojąco - na przestrzeni ostatnich trzech lat z 239 w 2006 roku do 406 w 2009 roku. Niestety wzrosła także liczba poszkodowanych marynarzy w związku z aktami piractwa.

Omawiając przygotowany przez Sekretariat dokument zwrócono szczególną uwagę na :
1. Potrzebę większego zaangażowania ONZ i państw bandery w ochronę statków w strefach szczególnego zagrożenia.
2. Umieszczanie na statku uzbrojonych grup ochrony złożonych raczej z państwowych sił zbrojnych, niż z prywatnych biur ochrony.
3. Bezwzględne zapewnienie marynarzowi prawa do opuszczenia statku przed jego wejściem w strefy zagrożone piractwem.
4. Potrzebę wypłacania wynagrodzenia marynarzom uprowadzonych statków przez cały okres przetrzymywania i zapewnienie im pomocy, także psychologicznej po uwolnieniu, włączając w to także ich rodziny.
5. Rozważenie traktowania piratów na równi z terrorystami.
6. Niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą pomysł wyposażenia załóg statków w broń.

Przedstawiono dokument prezentujący główne tematy zmian do Konwencji STCW i problemy z jakimi borykają się przedstawiciele ITF ze względu na niechętną postawę niektórych państw, w tym także państw członków UE. Na czerwiec 2010 planowana jest konferencja dyplomatyczna, gdzie mają zapaść ostateczne uzgodnienia.

Decyzje odnośnie zmian polityki ITF wobec systemu FoC zapadną ostatecznie na najbliższym Kongresie w sierpniu 2010 roku.

7 kwietnia 2010r.

Designed by Free Joomla Templates