Drukuj

 

     W dniach 22 – 27 marca 2019 roku z inicjatywy Europejskiej Federacji Pracowników Transportu (ETF) prowadzony jest międzynarodowy tydzień akcji Fair Transport Europe. Jej główne hasło to Razem dla godnych warunków pracy i przeciwko dumpingowi społecznemu w europejskim sektorze transportu.

   W tym czasie, w ramach kampanii, w całej Europie organizacje związkowe branży transportowej prowadzą różnego rodzaju akcje, happeningi, spotkania, dyskusje. Stają w ten sposób w obronie godnych standardów zatrudnienia i bezpieczeństwa w miejscu pracy pracowników transportu, sprzeciwiają się panowaniu nieuczciwej konkurencji.

   Punktem kulminacyjnym akcji ma być wielka manifestacja w dzień 27 marca w Brukseli, podczas której związki zawodowe i transportowcy z całej Europy zjednoczą swoje siły i przejdą głównymi ulicami miasta w kierunku budynków głównych instytucji Unii Europejskiej. Wszystko po to, by zwrócić uwagę polityków na konieczność poprawy jakości pracy w sektorze transportowym, od którego przecież wszyscy jesteśmy uzależnieni.

     Nasza organizacja - OZZOiM, również, jako aktywny członek ETF mocno zaangażowała się w kampanię Fair Transport.

    W ramach tych działań, 24 marca 2019 r. wspólnie z innymi związkami zawodowymi marynarzy i portowców, zorganizowaliśmy konferencję Fair Transport Europe – Polska

     W dyskusji panelowej wzięli udział m.in. Pani Poseł Dorota Arciszewska – Mielewczyk, Przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pan Paweł Krężel, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Morskiej z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

   Jak się okazało, dyskusja przybrała bardzo merytoryczny charakter. W nawiązaniu do głównego hasła kampanii, poruszone zostały m.in. problemy z naszego rodzimego podwórka, z którymi borykają się pracownicy polskich przedsiębiorstw sektora transportu morskiego m.in. niepewne umowy, praca agencyjna, niewysokie zarobki, nieprzestrzeganie przez pracodawców standardów bezpiecznych warunków pracy w celu obniżenia kosztów, słaby system szkolenia.

Szerzej zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z materiałem o naszej konferencji, który ukazał się w wydaniu Panoramy z dnia 24.03.2019 https://gdansk.tvp.pl/41891180/24032019-1830 ,

a także na oficjalnej stronie ETF

https://www.fairtransporteurope.eu/action-etf/seafarers-and-dockers-in-gdynia-discuss-lashing-and-the-future-of-ports/

Konferencja Fair Transport Europe

 

  DSC09655       DSC09662

   

     26 marca zaś ruszyła z Gdyni delegacja członków OZZOiM w kierunku Brukseli, po to by również wziąć udział w manifestacji Fair Transport dla Europy. Po drodze, grupa zatrzymała się w Berlinie, by w ramach akcji spotkać się z naszymi kolegami z niemieckich związków transportowych EVG i ver.di.

polen 1

 

      W tym samym czasie, nasz przedstawiciel OZZOiM - Kamil Butler, wraz z grupą członków Komitetu Młodych ETF odbywa w trakcie trwania tygodnia akcji podróż przez Europę, zbierając relacje od pracowników różnego rodzaju transportu na temat ich warunków pracy oraz promując hasła kampanii.https://www.etf-europe.org/fair-transport-in-europe-young-workers-on-the-move/

 

Wszyscy spotkają się 27 marca w centrum Brukseli na wielkiej manifestacji! Czekamy na powrót naszych kolegów i ich relacje, które z pewnością przedstawimy!

 

Więcej o kampanii: Fair Transport for Europe

                                         https://www.fairtransporteurope.eu/

 

logo Fair Transport

 

 

 

 

 

Designed by Free Joomla Templates