Wytyczne dla armatorów dotyczące ochrony zdrowia marynarzy

Print
Written by Redakcja

guidance picture1

 

Koleżanki i Koledzy,

w załączniku udostępniamy Państwu Wytyczne dla armatorów dotyczące ochrony zdrowia marynarzy, w zwiazku z epidemią koronawirusa. 

Armatorzy mają obowiązek zapewnienia załogom przeszkolenia w kwestii rozpoznania oznak i objaw wirusa, takie jak gorączka i kaszel etc.

W przypadku zidentyfikowania podejrzanego przypadku, nawet zanim badania laboratoryjne potwierdzą infekcję, statek powinien rozpocząć wdrażanie planu postępowania na wypadek choroby.

Załoga powinna często myć ręce i unikać dotykania oczu, nosa i ust.

Na statkach powinny być dostępnie, zlokalizowane w dogodnych miejscach, dozowniki do dezynfekcji rąk ze środkiem na bazie alkoholu.

W kontakcie z chorymi lub zanieczyszczonym obszarami załoga powinna nosić jednorazowe rękawiczki .

Marynarze z podejrzeniem choroby/zakażeniem wirusem powinni natychmiast założyć maskę i zostać odizolowani.

Kapitan statku musi poinformować władze sanitarne przed wejściem statku do portu docelowego. Załoga statku, na którym stwierdzono podejrzany przypadek, oceniana jest jako narażona na wysokie lub niskie ryzyko.

Każdy, kto dzieli tę samą kabinę, miał bliski kontakt z zarażona osobą w bliskim otoczeniu, jak np. stewardzi kabinowi, personel restauracji, trenerzy w siłowni, pracownicy służby zdrowia, osoby jadające przy tym samym stole lub załoga pracująca razem – są narażone na wysokie ryzyko.
Osoby takie powinny pozostać na statku w swoich kabinach lub najlepiej w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach na lądzie.

Jeśli wynik testu okaże się pozytywny to osoby, które były w bliskim kontakcie z chorym, powinny zostać poddane kwarantannie na lądzie.

Kabiny i miejsca, w których przebywali chorzy i narażeni,  powinny być codziennie czyszczone i dezynfekowane.
Wszelkie pranie, przybory kuchenne i odpady należy traktować jako zakaźne.

W przypadku dużych statków, na których pracują marynarze z wielu krajów nieprzestrzeganie powyższych zasad może mieć międzynarodowe konsekwencje.

Po wejściu statku do portu władze portowe powinny przeprowadzić ocenę ryzyka i w porozumieniu z armatorem podjąć decyzję o zakończeniu podróży.

WHO radzi, aby przed wypłynięciem statek został zdezynfekowany i miał nową załogę.

Wszyscy pasażerowie i członkowie załogi uznani za niskie ryzyko powinni pozostawić swoje dane kontaktowe, które muszą być przechowywane na statku przez co najmniej jeden miesiąc po zejściu ze statku, w przypadku gdyby potwierdzono przypadek zachorowania po zakończeniu podróży.

 

Guidance for Ship Operators for the Protection of the Health of Seafarers

ITF E-Circular No. 070/D/F/IN/S/SS/2020

 

 

Designed by Free Joomla Templates