Komunikat dla pracowników morskich MSPiR SAR w sprawie uzyskiwania świadectw zdrowia

Print
Written by Redakcja

 

        W związku z wydanym przez Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa SAR Zarządzeniem wewnętrznym NP-21/16 z dnia 04.02.2016 r. dotyczącym wydawania świadectw zdrowia pracowników morskich, na podstawie którego dział kadr MSPiR SAR honoruje wyłącznie świadectwa zdrowia wystawione przez Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, informujemy, iż postępowanie takie nie jest zgodne z przepisami prawa i jest wynikiem ich błędnej interpretacji.

         Przedstawiona powyżej kwestia badań lekarskich  pracowników morskich regulowana jest przez art. 4 ust. 1, 2, 3 i 11, art. 5 Ustawy o pracy na morzu  (Dz. U. z 2015 r., poz. 1569); art. 9 ust. 1 Ustawy o służbie medycyny pracy oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. z 1996 r., nr 69, poz. 32).

        Przepisy te wyraźnie i jednoznacznie wskazują na możliwość uzyskania przez marynarza świadectwa zdrowia w innym państwie, o ile spełnione są wymogi Międzynarodowej Konwencji o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania świadectw i pełnienia wacht z 1978 r.

       Ponadto, żaden z przepisów nie nakłada na marynarza obowiązku uzyskania świadectwa zdrowia w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, co wprost wynika z art. 4 ust. 3 Ustawy o pracy na morzu, gdzie ustawodawca określił jacy lekarze uprawnieni są do wystawiania takich świadectw: „Do przeprowadzenia badań lekarskich w celu wydawania świadectw zdrowia są uprawnieni lekarze posiadający specjalizację w dziedzinie medycyny morskiej i tropikalnej, medycyny pracy, medycyny transportu (…)” oraz § 7.1. rozp. Min. Zdrowia „Badania profilaktyczne oraz profilaktyczną opiekę zdrowotną niezbędną z uwagi na warunki pracy wykonują z zastrzeżeniem ust. 2-5, lekarze, którzy posiadają specjalizację w dziedzinie: medycyny pracy, medycyny przemysłowej, medycyny morskiej i tropikalnej (…)”, „Badania profilaktyczne pracowników wykonujących pracę w warunkach tropikalnych, morskich i podwodnych (…) mogą przeprowadzać lekarze, o których mowa w ust.1, po zaliczeniu odpowiedniego przeszkolenia w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej lub w ośrodku wyznaczonym przez ten instytut.” 

 

 

 

Designed by Free Joomla Templates