Wniosek Akademii Morskiej dotyczący praktyk studenckich

Drukuj

W związku z pismem Akademii Morskiej w Szczecinie dotyczącym statusu studentów odbywających praktykę morską w świetle postanowień Konwencji o pracy na morzu, przedstawiamy nasze stanowisko.

Zdaniem OZZOiM praktykanci na statkach, są marynarzami w rozumieniu Konwencji o pracy na morzu. Konsekwentnie zatem wszystkie dalsze jej postanowienia mają zastosowanie w czasie pobytu praktykanta na statku.

Natomiast zupełnie inną rzeczą jest skutek, jaki takie podejście do praktykanta wygeneruje. W tej kwestii całkowicie podzielamy obawy wnioskodawcy, że może to całkowicie uniemożliwić realizację praktyk na statkach armatorów/operatorów aktualnie współpracujących z Akademią.

Jednak zupełnie inaczej rozumiemy praktyki na statkach szkolnych. Tu pełne koszty praktyki zatrudnionego na podstawie umowy o pracę praktykanta winna pokryć Akademia, a dokładnie Rzeczpospolita Polska (środki na ten cel Akademiom winno przekazać właściwe ministerstwo).

Podobnie zresztą rzecz mieć się powinna z praktykami na statkach innych niż szkolne. OZZOiM wielokrotnie występował zarówno do Rządu RP o przyjęcie w praktyce instrumentów pomocy państwa do żeglugi, w tym w omawianym zakresie, jak i do innych uczestników rynku o presję na Rząd w tej kwestii. Rezultaty jak dotychczas mizerne. A przecież, jak bez specjalnego wczytywania się, widać z wniosku Akademii Morskiej ze Szczecina właśnie w ponoszeniu kosztów praktyk wszyscy upatrujemy pierwotne źródło kłopotów z realizacją praktyk przewidziany programem edukacji, nie tylko w akademiach morskich, ale także w szkołach kształcących marynarzy na niższy niż operacyjny szczebel.

Pełna treść wniosku oraz stanowiska OZZOiM  dostępna w załączniku.

 Red.

Designed by Free Joomla Templates