Błąd czy celowe działanie?!

Drukuj
  Więcej zdjęć w Galerii

Od prawie dwóch lat Zarząd PM OZZOiM przy UM i OIRM w Gdyni w porozumieniu z dwoma zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w Urzędzie Morskim w Gdyni podejmuje działania interwencyjne w Ministerstwie Infrastruktury o zajęcie stanowiska w sprawie nierównego traktowania w zatrudnieniu pracowników urzędów morskich odnośnie powstałej różnicy poziomu wynagrodzeń ,jaka wystąpiła po podwyżkach płac w roku 2009.
Naszym zdaniem zróżnicowanie to wynikło z nierównego podziału środków finansowych na wzrost wynagrodzeń w Urzędach Morskich przyznanych ustawa budżetową. Podział ten nie był korzystny dla Urzędu Morskiego w Gdyni o czym świadczą dane przedstawione przez dyrektorów Urzędów Morskich w pismach kierowanych do związków zawodowych. Przykładem może służyć różnica w średnim wzroście wynagrodzenia pomiędzy dwoma urzędami wynosząca 32,7 %.
Problem ten był wielokrotnie poruszany przez stronę związkową w rokowaniach w sporze zbiorowym z pracodawcą a także w pismach kierowanych do Ministerstwa i na spotkaniach z przedstawicielami rządu RP.
Pracodawca podziela stanowisko związkowe w powyższej sprawie i również podejmuje od dłuższego czasu działania w Ministerstwie Infrastruktury o czym świadczą jego dwa pisemne wystąpienia do Ministra Infrastruktury Pana Cezarego Grabarczyka (m.in. pismo z dnia 24.11.2010r.).
W związku z brakiem od 1,5 roku pisemnego stanowiska Ministerstwa Infrastruktury odnośnie rozwiązania problemu różnicy poziomu płac w Urzędach Morskich, Międzyzakładowe organizacje związkowe działające w Urzędzie od dnia 18 maja 2011r. podjęły akcję protestacyjną polegająca na oflagowaniu budynku Urzędu Morskiego w Gdyni jak i budynków niektórych placówek terenowych Urzędu.

Sytuacja płacowa pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni
po 2009 roku

Dla przypomnienia podajemy, że do roku 2009 sytuacja płacowa pracowników terenowej administracji morskiej była jedną z najgorszych w Polsce, gdzie średnia płaca wynosiła około 2200 zł brutto natomiast - 1645 zł brutto ( bez kadry kierowniczej).

Wówczas te niskie wynagrodzenia ze względu na znaczny wzrost kosztów utrzymania spychały pracowników na skraj ubóstwa. Około 60 % pracowników, żeby przeżyć do końca miesiąca zmuszona była korzystać z zapomóg oraz pożyczek z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Urzędy Morskie wśród wszystkich 2243 Urzędów w Polsce pod względem wysokości płac zajmowały 12 miejsce od końca, a spośród Urzędów podległych Ministerstwu Infrastruktury ostatnie miejsce.

Reakcją Związków Zawodowych działających w dwóch Urzędach Morskich na ten stan rzeczy było w latach 2008 i 2009 zorganizowanie 6 spotkań negocjacyjnych z przedstawicielami rządu RP, wysłanie 50 pism interwencyjnych i protestacyjnych m.in. do Marszałka Senatu, Premiera rządu RP, do właściwych Ministerstw, posłów, senatorów i różnych komisji zajmujących się budżetem państwa z żądaniem 60 % podwyżki wynagrodzeń.

W związku z tym, że pracodawcy jak i strona rządowa początkowo odrzucili postulat strony związkowej odnośnie 60 % wzrostu płac dla pracowników terenowej administracji morskiej i nie przedstawili konkretnych rozwiązań płacowych, związki zawodowe działające w dwóch Urzędach Morskich tj. w Gdyni i Szczecinie w 2008 r. weszły w spór zbiorowy z swoimi pracodawcami.

Wsparciem powyższych działań była także przeprowadzona w roku 2008 akcja protestacyjna polegająca na oflagowaniu budynku dwóch Urzędów Morskich i placówek terenowych, z żądaniem realizacji postulatu płacowego.

W wyniku podjętych przez związki zawodowe szerokich działań interwencyjnych oraz poparcia przez pracodawców w Ministerstwie Infrastruktury, w ustawie budżetowej na rok 2009, ujęte zostały środki finansowe na realizacje postulatu związkowego czyli 60 % wzrost wynagrodzenia.

Podział środków finansowych przyznanych powyższą ustawą na trzy Urzędy Morskie został dokonany przez Ministerstwo Infrastruktury.

Designed by Free Joomla Templates